ИЗ ОПШТИНЕ

Јун – Месец менталног здравља обележен бројним активностима у Специјалној болници за психијатријске болести „Ковин“

Поводом обележавања Јуна – Месеца менталног здравља, у Болници је током претходних недеља реализован велики број едукативних, креативних, спортских и терапијских активности усмерених на очување и унапређење менталног здравља, подршку процесу лечења и опоравка, као и оснаживање пацијената кроз активно учешће у различитим програмима.

У Центру за ментално здравље у заједници у Панчеву одржана је радионица библиотерапије под називом „Приче које лече“. Кроз читање пажљиво одабраних текстова и заједничку дискусију, корисници су имали прилику да поделе своја размишљања, емоције и лична искуства. Радионица је указала на значај књижевности као савременог терапијског алата који помаже у смањењу стреса и анксиозности, подстиче саморефлексију и доприноси бољем разумевању сопствених осећања.

У оквиру едукативног програма организовано је и предавање „Породица и ментална болест – само моја или наша прича?“, које је било посвећено значају породичне подршке у процесу лечења и опоравка особа са менталним потешкоћама. Током предавања разговарало се о улози породице у свакодневном функционисању оболеле особе, важности отворене комуникације, разумевања и међусобног поверења, као и начинима на које чланови породице могу активно допринети процесу опоравка. Пацијенти су активно учествовали у дискусији, размењујући искуства и ставове о изазовима са којима се сусрећу.

На радној терапији реализована је кулинарска радионица „Заслади ум“, која је окупила пацијенте у заједничкој припреми и декорацији колача. Осим што су развијали практичне животне вештине, креативност и фину моторику, учесници су кроз заједнички рад јачали тимски дух, сарадњу и осећај припадности групи. Завршно дружење уз припремљене посластице представљало је прилику за заједничко уживање у резултатима свог труда и рада.

Посебно место међу активностима заузела је сликарска радионица „Насликај свој мир“, током које су пацијенти кроз различите ликовне технике представљали сопствени доживљај мира, сигурности и унутрашње равнотеже. Кроз стваралачки процес учесници су имали прилику да на креативан начин изразе емоције и мисли, развијају концентрацију и самопоуздање, али и да пронађу простор за опуштање и личну рефлексију. Настали радови сведоче о снази уметности као важног средства у очувању и унапређењу менталног здравља.

У циљу подстицања физичке активности, мотивације и социјалне интеракције, у просторијама радне терапије организован је турнир у стоном тенису. Такмичење је протекло у духу фер-плеја, дружења и међусобног поштовања, а пацијенти су показали завидне спортске вештине и такмичарски дух. Након турнира дружење је настављено у пријатној атмосфери, док су учесницима уручене симболичне награде и признања за уложени труд и залагање.

Социјални радници организовали су и интерактивну радионицу „Активно слушање – више од речи“, посвећену развоју комуникацијских вештина, емпатије и међусобног разумевања. Кроз практичне вежбе, рад у пару и отворену дискусију, учесници су учили како да пажљивије слушају саговорника, препознају емоције и граде квалитетније односе. Радионица је подсетила на значај активног слушања као важног предуслова за успостављање поверења, подршке и боље комуникације у свакодневном животу.

Током целог месеца организоване су и бројне друге активности – шетње, креативне и рекреативне радионице, разговори са стручњацима и различити терапијски садржаји који су пацијентима пружили прилику за дружење, стицање нових знања и вештина, као и активно укључивање у заједничке активности. Све реализоване активности имале су заједнички циљ – подизање свести о значају менталног здравља, смањење стигме и пружање подршке особама које се суочавају са менталним потешкоћама.

Болница ће и у наредном периоду наставити са организацијом сличних програма, препознајући њихов значај у процесу рехабилитације, јачању социјалних и функционалних капацитета пацијената, као и унапређењу њиховог квалитета живота.