Дубовац је смештен на јужном рубу ниске пешчаре на месту где се она спушта у алувијалну раван Дунава, на 74 метара надморске висине. Кроз насеље пролази регионални пут Ковин – Бела Црква, а повезан је са Кајтасовом, Гребенцем и Шушарком.
Ниска пешчара представља последњи, периферни део делиблатске пешчаре, на којој се јављају дине и удолине, чија се апсолутна висина креће од 80 до 100 метара а дужина од 100 до 450 метара. Од површинских вода у хатару Дубовца постоје Дунав, Лап, Ђапица и Поњавица које у изузетно влажним годинама угрожавају насеље..
Дубовац је веома старо насеље. Стари Дубовац није био на садашњем месту, већ је био поред самог Дунава. Предмети нађени у гробовима тог насеља указују на грчки утицај који је доспео из одређених грчких црноморксих колонија. Први писани помен датира из 1323. године када је Дубовац забележен као утврђене ковинске жупаније. Током 15, 16. и 17. века био је неколико пута уништаван, али због повољности положаја поново је подизан. Турци су га приликом свог повлачења уништили и спалили, тако да је након њиховог протеривања у Дубовцу забележено само 11 домаћинстава, да би убрзо потпуно опустео. На карти 1723. и 1725. године означен је као ненасељен. Већ 1749. године означен је као насељено место са 54 домова. Од 1761. године припадао је панчевачком округу, а 1765. године приликом успостављања Војне границе припојен је и Дубовац. У овом периоду доселио се известан број Немаца. Године 1827. имао је 631 православног и 20 католичких становника. српском батаљону додељен је 1838. године, а српској регименти 1845. године. Девет година касније припојен је делиблатској компанији. Темишварској жупанији припао је 1873. године. Православна црква изграђена 1870. године, а 1874. године формирано је кредитно удружење.
Систематски попис се врши од 1869. године када је Дубовац имао 674 становника, а по попису из 2002. године 1283 становника. У етничком саставу становништва најбројнији су Срби Роми.
Дубовац је мање насеље ковинске општине, са прилично кривудавим улицама, што је последица стихијског грађења. Због тога се он незнатно разликује од већине насеља ковинске општине.
Зграда основне школе „Предраг Кожић“ подигнута је 1955. године и има фискултурну салу. Дубовац има библиотеку, здравствену станицу, Добровољно ватрогасно друштво Ловачко друштво „Јелен“ и ФК“Јединство“.
У центру насеља у парку подигнута је на храстовачи спомен плоча палим броцима и стрељаним родољубима у НОБ.
Близина Дунава и Делиблатска пешчара пружају велике могућности за развој туризма у Дубовцу.